Časté dotazy

 • Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?

  Nabízíme několik variant, které se liší především rozměry a objemem. Větší nádrže vybírejte v případě, že máte velkou plochu střechy, bydlíte v regionu s vysokým úhrnem srážek a dešťovou vodu plánujete využívat pro zalévání velké plochy zahrady, příp. po úpravě pro využívání uvnitř budovy na splachování toalet, praní prádla apod.
  S výběrem vhodné velikosti nádrže vám pomůže KALKULAČKA nebo se můžete obrátit přímo na naše specialisty v sekci o nás.

 • Jakou velikost vybrat?

  Velikost jímky na vodu se navrhuje podle předpokládaného objemu dešťové vody za měsíc. Aby jímka na vodu nebyla příliš malá nebo naopak téměř na suchu, doporučujeme vyzkoušet naši aplikaci KALKULAČKA, pomocí níž snadno zjistíte, který typ je právě pro vás nejvhodnější Stačí vyplnit pouhé tři údaje – přibližnou plochu střechy, typ střešní krytiny a region, kde bydlíte.

 • Je možné osadit nádrž na vodu čerpadlem?

  Ano, všechny nádrže na dešťovou vodu AS-MONA lze dovybavit čerpadlem (s funkcí ochrany před chodem na prázdno) a filtrem mechanických nečistot. To samozřejmě výrazně usnadňuje využití vod na závlahu zahrady.

 • Proč je zalévání dešťovou vodou tak výhodné?

  Pokud pomineme nesporné ekonomické výhody, protože pitná voda je příliš cenná na to, abychom s ní zalévali zahradu, pak se dešťová voda hodí pro zálivku díky svému chemickému složení. Dešťová voda je totiž chudá na soli, a proto nedochází k zasolování půdy. Navíc neobsahuje agresivní chlor.

  Mimo to se uvádí, že se při zalévání dešťovou vodou rostliny zároveň hnojí dusíkem. Vzdušný dusík se rozpustí v kapkách dešťové vody při průchodu atmosférou. Zaléváním dešťovou vodou se tak na listy dostává dusíkaté hnojivo v přirozenější formě.

 • Jak bezpečné skladovat dešťovou vodu?

  Dešťová voda není přirozeně úplně čistá. Tím, že přichází do kontaktu se střešní krytinou nebo svodovým potrubím, může být znečištěna listím, klacíky, pylem, prachem, ale i choroboplodnými zárodky, např. z ptačího trusu. Filtrováním dešťové vody pomocí různých filtrů dochází k odstranění nečistot a v nich přebývajících bakterií. K udržení hygieny zachycené vody také pochopitelně přispívá, pokud je zachycovaná dešťová voda uskladněna na chladném místě a není vystavena přímému slunečním záření. Proto je ideální zabudování nádrže pod zem. Lze uvažovat i o umístění nádrží ve sklepě, avšak teplota sklepního prostoru by neměla nikdy přesáhnout 18°C, aby nevzniklo nebezpečí rozvoje mikroorganismů.

  Pro vodu v nádržích platí zásada: pokud možno co nejméně světla a co nejnižší možná teplota.

 • Je potřeba dešťovou vodu pro použití na zahradě čistit / filtrovat?

  Filtrováním dešťové vody pomocí různých filtrů dochází k odstranění nečistot a v nich přebývajících bakterií. Chceme-li používat dešťovou vodu především na zahradě na zalévání nebo na mytí auta, postačí systém nevyžadující žádnou zvláštní filtraci vody, je vhodné pouze zabezpečit, aby do akumulační nádrže nebylo splavováno listí a další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. S výhodou lze použít např. samočistící filtr AS-PURAIN.